ďťż
Przegl‘daj w‘tek
aaaaNowa łąka Jak to się odbywa u wasaaaa Niedługo czeka mnie przesianie kilku ha łąki i chcę się dowiedzieć jak to jest u was?
-Czym niszczycie starą łąke ?
-Czy stosujecie jakieś nawozy pod nową trawę ?
-jak pozbywacie się pozostałości po strej trawie ?
-czym uprawiacie przed siewm nowej ?
-czym siejecie nową trawę i czy kupujecie gotowe mieszanki czy sami mieszacie ?
Z góry dziękuje za odpowiedziJa starą trawe niszcze glebogryzarką, mała wydajność ale najlepszy efekt bo stara trawa dobrze pocięta i nie walają się kępy starej trawy więc znika problem z pozostałościami po starej trawie <_<

Techniki są różne można starą łąkę zniszczyć rundapem, czy też glebogryzarką, lub po prostu zaorać pługiem łąkowym. Ja zazwyczaj orze pługiem łąkowym może to trochę czasochłonne ale w porównaniu np do glebogryzarki wychodzi podobnie. Ja po orce pługiem robie talerzówką to się skiby docisną gdzie sie ewentualnie nie odwróci do końca i efekt jest na prawdę zadowalający. Przed siewnie zawsze daje nawozy fosforowe i potasowe. A co glebogryzarki, można ją również zastąpić broną aktywną....
Trawę sieje siewnikiem od nawozów wcześniej kosem a obecnie Kłosem , trawy kupuje gotowe odpowiednie do miejsca na którym mają być zasiane.

A ty jakie masz łąki ?
Bo to głównie od tego zależy jaką metodę uprawy trzeba zastosować.

U mnie jest łąka częściowo bardzo mokra ma już około 7-8 lat a może więcejJa w tamtym roku starą mokrą łąkę zasiałem na nowo, cała uprawę wykonałem na początku września. Najpierw talerzówką 2 razy na krzyż talerzowałem, potem nawoziłem tam obornika, następnie wykonałem orkę głęboką pługiem obracalnym. Po orce wyrównałem łąkę agregatem uprawowym. Przed siewem trawy rozsiałem nawozy fosforowe i potasowe. Następnie zabronowałem łąkę i siałem trawę siewnikiem od nawozów "lejkiem". Trawę do siewu kupuje w formie gotowej mieszanki dobranej do odpowiedniej łąki. Następnie znowu zabronowałem i na koniec całą nowo zasianą łąkę uwałowałem ciężkim wałem.

u nas to talerzówka, obornik na to gleboka orka, potem walcami na wiosne agregat 2 razy nawozy brony rozsiewanie KOS'em mieszanki gotowej i na to brony i znowu walce :)

U mnie jest tak:
1.Starą trawe niszczę randapem.2.Talerzówka.3.Gnój.4.Orka przeważnie pługiem łąkowym.
Na wiosne przelecę delikatnie bronkami,potem daję nawóz przeważnie Wapmag i Superfosfat,brona aktywna z wałem.A co do siania najmóję siewnik.Trawę kupuję i sam robię domieszki.gdy trawa ma z 15cm daję saletrę lub mocznik.Koszę pierwszą młoda trwae gdy ma 30-40cm.

a u mnie tak:
- pryskanie roundup'em
- agregat scierniskowy na glebokosc ok. 7-8 cm
- obornik
- orka na glebokosc 25-30 cm ( im glebiej tym lepiej przykryje resztki no i zalerzy jaki plug bo moim kvernelandem na 25 cm i spokojnie przykrywa resztki)
- nawozy ( NPK )
- male bronki tak aby nie powyciagac zbyt duzo korzeni
- siew zwyklym siewnikiem (Amazone D8 tyle ze moj ma 34 redlice i odstep miedzy rzedami 8,5 cm wiec idealny do trawy)
- no a na koniec walowanie walem lakowym tak aby wszystkie nierownosci i kamienie dobrze wyrownac z gleba
- a nastepne nawozenie jest dopiero po skoszeniu

no i kupuje oczywiscie trawe, koniczyne i jeczmien oddzielnie i sam mieszam, nieraz tez kupuje gotowe mieszanki ale wtedy i tak musze wymieszac z jeczmieniem i owsem (no chyba ze zboz nie dodajesz)

Trawę będe siał pod koniec czerwca z owsem tak że na jesieńi wykosi się owies na zielono dla krów

no wlasnie ja tez tak robie. a jak zakisze to z owsem to nie bardzo sie nadaje dla krow jedynie dla mlodziezy.

A czemu się nie nadaje dla krów ?

nadaje się i to w dodatku bardzo dobra pasza lecz gorsza od jęczmienia zakiszam w balotach tak jak trawę czyli podsuszoną i owies nie może być za stary! sam teraz bendę orał łąkę narazie leży jeszcze na niej trawa;/ a zrobię to tak pługi unii 2 skibowe i głęboka orka po tym talerzówka kilka razy sianie brony wał i po sprawie zasieję z owsem

w zeszłym roku do orania łąk kupiliśmy pług łąkowy , totalna porażka. Łaka była ostro zakamieniona, z pługiem zawsze coś się działo albo lemiesze się gieły albo krój sie sie krzywił, pekało, ogólnie słaby materiał, efekt był taki sobie a pozostałosci po starej trawie były. Najlepiej przed orką ztalerzować tą darnine i zaorać pługiem zagonowym z duzymi odkładniami(najlepiej zachodnim), wydajnosć o wiele lepsza i mniej czasochłonne

nie powiedzialem ze sie nie nadaje ale ze nie bardzo bo z jeczmienia i owsa duzo kwasu wyplywa podczas zakiszania i sianokisznoka jest bardzo mokra i kwasna i wtedy idzie to odczuc w mleku. wole dac to jalowiznie a krowa daje koniczyne.

U mnie to będzie prawdopodobnie tak kultywator potem talerzówka kilka razy płytka orka talerzówka obornik głęboka orka talerzówka agregat i wał


archeo